logo tasarım ücretsiz

Logo nedir? Söz valörı olarak soy kontralığı dilimizde amblem olan, bir aksiyonin, faaliyetin, organizasyonun yapısını, valörını, karakterini sembolize eden şekillerdir. Bir logo dizaynı anlamsal olarak aksiyonletmenin veya organizasyonun direk olarak yaptığı aksiyoni sembolize edebileceği gibi, markanın kendi valörı ile bile sembolleştirilebilir, hatta temelı çtuzakışmalarda kavramlar soyutlaştırılarak farklı yürekerik ve anlamlara ehil olur.

Sorusu sorulduğunda kelime valörının haricinde, birgani logo ve amblem çeşidi vardır. Logo dizayn esnasında dizaynı yapacak olan özlük veya kuruma neyin ve ne aktarıldığı enikonu önemlidir. Sair taraftan logo dizayn çtuzakışmasını yapacak özlük veya kurumun sizi ne anladığı ve logo çtuzakışmanızı ne bileğerlendirdiği sonucunda ortaya çıkacak olan çtuzakışma sizin, aksiyonletmenizin ve bundan sonraki çtuzakışmalarınızın temelini atacak olan “logo dizayn çtuzakışması” olacaktır.

Logo sadece şekil ve sembol bileğil, yazı karakterinin kendisi, yazı karakterinin bileğaksiyontirilmiş ve düzenlenmiş hali veya marka yürekin yeni yazı karakteri oluşturulmasıyla da tasarlanabilir. Bu tip çtuzakışmalara logo bileğil, logotype denilir. Logotype çabucak çok iş meydanı ile faaliyette mevcut şirketler yürekin henüz çok tercih edilebilir. Uslu bir sektörde canlılık gösteren aksiyonletmelerin ekseriyetle logoları dalü temaşa eder. Fakat çabucak okkalı dal ile uğraşılıyorsa tüm sektörleri logoda açıklamak imkansızdır.

Logo ne aksiyone yarar?
İşletmeler yürekin logo veya logotype eğer olmazsa olmazlardandır. Her ne markası olmayan bir işletme eğer olmazsa logo veya logotype’sız bir markada düşünülemez. Bu makaleyi okuduğunuz devran aklınızdan Koç, Vestel, İş Bankası markalarını geçirin. Aklınıza logoları ile omuz omuza gelmemiş olması imkansızdır. Beko markasını geçirin, ya aklınıza Beko’nun güncellenen yeni logosu geldi. Külüstür halini düşünmeye çtuzakışın. Markaların logoları olmadan filvaki marka olmaları üzere imkansızdır.

Bu sebeple aksiyonletmenize kurumsal bir düşünce hazırlayarak yolunuza sağ adımlarla devam edebilmek hesabına “logo dizayn” çtuzakışması ile başlangıçlayın.

Logo ideogram, sembol, amblem, ikon gibi bir grafik öğesiye bütünleşik olan logo yazısını (logotype) söyleyiş eder. Ticari markaların, kurumların ve hatta bazı kişilerin bir manzarate tanılamanmasını sağlayan aksiyonaretlerdir. Tipik bir logo firmaların başkalık edilmesini, diğerlerinden ayrılmasını sağlayan nitelik, font, şekil ve görsellerdir.

Dümdüz, kolaylık anlaşılır, çizgiırlanması kolaylık, kabil başüstüneğunca az adetda renkten oluşmalıdır. Her çyeksan baskı ve endam tekniği ile problemsiz kullanılabilir olmalı, çok ufak tefek ölçülerde tafsilatlar kaybolmamalı, çok yüce ölçülerde dağınık görünmemelidir. Her türlü ölçübile ve yüzeyde okunabilir olmalıdır.

Özgün olmalıdır. Başka firma ya da ürünlere ilişkin logolar ile karışıklığa vesile vermemeli, hatta çağrıştırmamalıdır. Kopyalanan ya da esinlenen logolar o ürün ya da firmaya yüce beis verir.

Logo düşüncemcıyı bileğil ürün ya da firmayı yansıtmalıdır. IBM logosunun düşüncemcısı Paul Rand’e göre logoyu üreten düşüncemcıdır ancak oluşturan firmanın kendisidir. İlgili kuruluşun ya da ürünün özelliklerini yansıtmalıdır. Seçilen ya da tasarlanan font şirketin gönülğine müsait olmalıdır. üste kurumun kendisini ne tanılamamladığı ve kurumu yansıfecir kavramların neler bulunduğunu bilmek logonun dizayn aşamasında önemli unsurlardır.

Logo sadeliğinin yüzınöbet ister rengi ister şekli itibariyle farklı koşullarda görüldüğü devran bile dürüstılda sözıcı olmalıdır.

Farklı bir ülkeye ilişkin ürün ya da firma yürekin logo tasarlanacağı devran o ülkenin renklere yüklediği anlamlar ve kültürleri karşı olgun sahibi olunmalıdır. Özellikle bir simge kullanılacağı devran simgenin taşıyacağı valör bakımında bu olgun çok önemlidir.

logo tasarım ücretsiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir