“Official” kelimesi İngilizce menşeli bir lafız olup, kökeni Latince “officium” kelimesine dayanır. “Officium” kelimesi “uhde” yahut “iş” mealına hasılat. Kelimenin kökeni Roma İmparatorluğu’na derece uzanır ve “officium” terimi, Roma İmparatorluğu’nda idare ve hükümet emeklerinde kullanılırdı.

ılımlı Çağ süresince, “official” kelimesi, hükümet yahut kilise tarafından atanmış bir görevliyi tarif etmek midein kullanılmaya saksılandı. Bu görevliler, örneğin mutluluk daireleri yahut kiliselerde çeşitli emeklerle sorumlu olan kişilerdi.

Zamanla, “official” kelimesi henüz geniş anlamlar kazandı ve resmi yahut salahiyetli bir konumda kâin herhangi bir kişâlâ tarif etmek midein kullanılmaya saksılandı. Günümüzde, “official” kelimesi çoklukla hükümet, spor yahut iş dünyası kabil resmi bir konumda kâin kişsonra yahut kurumları tarif etmek midein kullanılır.

Özetle, “official” kelimesinin kökeni Latince “officium” kelimesine dayanır ve Roma İmparatorluğu’nda kullanılan bir terimdir. Zamanla, lafız resmi yahut salahiyetli bir konumda kâin herhangi bir kişâlâ tarif etmek midein kullanılmaya saksılamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir